Det trykte program for Copenhagen Jazz Festival 2018 er på gaden – læs det her


Den officielle programavis for Copenhagen Jazz Festival 2018 er på gaden nu. Programmet er 72 sider, og det er gratis.

Du kan afhente det trykte program hos Politikens Boghal, Jazzcup og Københavns Turistinformation, på alle de 120 officielle spillesteder, samt på udvalgte caféer og biblioteker landet rundt.

Spillesteder og arrangører på Copenhagen Jazz Festival 2018:

5e (ILK Music) – Slagtehusgade 5E, Kbh. V, – www.ilkmusic.com
Absalon Hotel – Helgolandsgade 15, Kbh. V, www.absalon-hotel.dk
ALICE – Nørre Allé 7, Kbh. N, www.alicecph.com
Amerika Plads – Amerika Plads, Kbh. Ø
Bakkehusmuseet – Rahbeks Allé 23, Frederiksberg C, www.bakkehusmuseet.dk
Balders Plads – Balders Plads, Kbh. N, www.facebook.com/rrkaffebar
Bartof Café – Ndr. Fasanvej 46, Frederiksberg, www.bartofcafe.dk
Bartof Station – Solbjergvej 3, Frederiksberg, www.bartofstation.dk
Betty Nansen Teatret (Cowbell) – Frederiksberg Allé 57, Frederiksberg C, www.summerjazz.dk
Bevar’s – Ravnsborggade 10B, Kbh. N, www.bevars.dk
BLOX – Dansk Arkitektur Center – Frederiksholms Kanal 30, Kbh. K, www.blox.dk
Blågårds Apotek – Blågårds Plads 2, Kbh. N, www.kroteket.dk
Bobuska – Linnésgade 24, kælder t.v., Kbh. K, www.bobuska.dk
Braw Bar – Ryesgade 3, Kbh. N, www.noerrebrobryghus.dk
Brorsons Kirke – Rantzausgade 49, Kbh. N. www.brorsons.dk
Byens Lys – Fabriksområdet 99, Christiania, Kbh. K
Børnekulturhus Ama’r / Amager Strand – Ved Strand-station 3, Kbh. S, www.bornekulturhusamar.kk.dk
Bådteatret / Ubåden – Nyhavn 16Z , Kbh. K, www.baadteatret.dk
Café Amazônia – Blågårdsgade 4D, Kbh. N
Café Blå Time – Store Kongensgade 36, Kbh. K, www.cafeblaatime.dk
Café Bopa – Løgstørgade 8, Kbh. Ø, www.cafebopa.dk
Cafe Den Blå Hund – Godthåbsvej 28, Frederiksberg, www.cafedenblaahund.dk
Cafe Europa 1989 – Amagertorv 1, Kbh. K, www.europa1989.dk
Cafe Livingstone – Sortedam dossering 81, Kbh. Ø, www.cafelivingstone.dk
Café Ravnsborg – Ravnsborggade 1, Kbh. N, – www.caferavnsborg.dk
Caféen Skjolds Plads – Skjolds Plads 2 , Kbh. N, www.cafeenskjoldsplads.dk
Cava Bar – Ved Stranden 16, Kbh. K, www.cavabar.dk
Charlie Scott’s – Skindergade 43, Kbh. K , www.charliescotts.dk
Christianias Børneteater – Bådsmandsstræde 43, Kbh. K, – www.christianiaboerneteater.dk
Christians Kirke – Strandgade 1, Kbh. K, www.christianskirke.dk
Christianshavn Færgecafé – Strandgade 50, Kbh. K, www.færgecafeen.dk
Christianshavns Beboerhus – Dronningensgade 34, Kbh. K, www.beboerhus.dk
Den Grå Hal (Amager Bio) – Mælkevejen 63, Kbh. K
Den Sorte Diamant, Dronningesalen – Søren Kierkegaards Plads 1, Kbh. K, www.kb.dk
Designmuseum Danmark – Bredgade 68, Kbh. K, www.designmuseum.dk
DR Koncerthuset (Koncertsalen/Foyeren/Studie 2) – Ørestads Boulevard 13, Kbh. S, www.drkoncerthuset.dk
Drop Inn – Kompagnistræde 34, Kbh. K, www.drop-inn.dk
Eliaskirken – Vesterbrogade 49, Kbh. V, www.eliaskirken.dk
Freddy´s Bar – Gasværksvej 28, Kbh. V
Frederiksberg Bibliotek – Falkoner Plads 3, Frederiksberg, www.fkb.dk
Frihavnskirken – Willemoesgade 68, Kbh. Ø, www.rosenvaengetssogn.dk
Fuego – Holbergsgade 14, Kbh. K, www.fuego.dk
Fælledgården – Drejøgade 3, Kbh. Ø, www.fælledgården.dk
Gaarden & Gaden – Nørrebrogade 88, Kbh. N, www.gaaga.dk
Galathea Kroen – Rådhusstræde 9, Kbh. K, wwww.galatheakroen.dk
H15 (Barefoot Records) – Halmtorvet 15, Kbh. V, wwww.barefoot-records.com
Halmtorvet 9 – Halmtorvet 9, Kbh. V, www.facebook.com/halvtorvet9
Halvandet – Refshalevej 325, Kbh. K, www.halvandet.dk
Havnepakhuset – Gl. Havn 14, Dragør –
Herkules Pavillonen – Kongens Have – Georg Brandes Pl. 3, Kbh. K
Hotel Cecil (Great Danes) – Niels Hemmingsens Gade 10, Kbh. K, www.hotelcecil.dk
Hotel Skt. Petri – Krystalgade 22, Kbh. K, www.sktpetri.com
Huset-KBH – Rådhusstræde 13, Kbh. K, www.huset-kbh.dk
Huset-KBH, Stardust (Paradise Jazz) – Rådhusstræde 13, Kbh. K, – www.huset-kbh.dk
Husets Teater – Halmtorvet 9, Kbh. V, www.husetsteater.dk
Højbro Plads – Højbro Plads 3, Kbh. K
Jazzcup – Gothersgade 107, Kbh. K, www.jazzklubben.dk/jazzcup.asp
Jazzhus Montmartre – Store Regnegade 19a , Kbh. K, www.jazzhusmontmartre.dk
Kaféen – Skindergade 26, Kbh. K –
Kaffesalonen – Peblinge Dossering 6, Kbh. N, www.kaffesalonen.com
Karens Minde Kulturhus – Wagnersvej 19, Kbh. SV, www.karensmindekulturhus.kk.dk
Kayak Bar – Børskaj 12, Kbh. K, www.kayakbar.dk
KB18 – Kødboderne 18, Kbh. V, www.kb18.net
Kellermans Cafe – Teglholmsgade 36, Kbh. SV, www.facebook.com/HosKellermans
KoncertKirken – Blågårds Plads 6A, Kbh. N, – www.koncertkirken.dk
Kongens Have – Kongens Have, Kbh. K, www.jazz.dk
Krøgers Have – Pile Allé 18, Frederiksberg, www.kroegershave.dk
Krudttønden – Serridslevvej 2B, Kbh. Ø, www.krudttonden.dk
KU.BE – Dirch Passers Allé 4, Frederiksberg, www.kube.frederiksberg.dk
Kulturcenter Assistens – Kapelvej 4, Kbh. N, www.assistens.dk
Kulturhuset Indre By – Charlotte Ammundsens Pl. 3, Kbh. K, www.kulturhusetindreby.kk.dk
Kulturhuset Islands Brygge – Islands Brygge 18, Kbh. S, www.k-i-b.dk
Kvarterhuset – Jemtelandsgade 3, Kbh. S, www.kvarterhuset.dk
La Fontaine – Kompagnistræde 11, Kbh. K, www.lafontaine.dk
Lindevangsparken – Lindevangsparken, Frederiksberg, www.jazz.dk
LO-Huset – Islands Brygge 32D, Kbh. S, www.lo.dk
Lygten Station – Lygten 2, Kbh. NV, www.lygtenstation.dk
M.G. Petersens Familiehave – Pile Allé 16, Frederiksberg, www.petersensfamiliehave.dk
Melchiors Plads – Melchiors Plads, 3, Kbh. Ø
MellemRummet – Ravnsborggade 11, Kbh. N, www.ms.dk/mellemrummet
Mojo – Løngangsstræde 21C, Kbh. K, www.mojo.dk
Nationalmuseet – Ny Vestergade 10, Kbh. K, – www.natmus.dk
Nordatlantens Brygge – Strandgade 91, Kbh. K, www.nordatlantens.dk
Nyhavns Mindeanker – Nyhavn 1, Kbh. K, www.nyhavn.com
Ofelia Plads – Kvæsthusbroen, Kbh. K –  –
Palæ Bar – Ny Adelgade 5, Kbh. K, www.palaebar.dk
Pakhus 11 – Dampfærgevej 2 , Kbh. Ø, www.pakhus11.dk
Prøvehallen (Cowbell) – Porcelænstorvet 4, Valby, www.summerjazz.dk
Pumpehuset – Studiestræde 52, Kbh. V, www.pumpehuset.dk
Reffen – Refshalevej 167, Kbh. K , www.reffen.dk
Restaurant IDA Bryggen – Kalvebod brygge 31-33, Kbh. V, www.ida-moedecenter.ida.dk
Restaurant Under Uret – Øster Farimagsgade 4, Kbh. Ø, www.restaurantunderuret.dk
Restaurant Vandvid – Ben Websters Vej 3, Kbh. SV, www.vandvid.com
Ristorante L’Imperatore – Olufsvej 2, Kbh. Ø, www.limperatore.dk
Råhuset – Onkel Dannys Pl. 7, Kbh., www.kulturanstalten.dk/raahuset
Sankt Augustins Kirke – Jagtvej 183 D, Kbh. Ø, www.facebook.com/swanosterbro
Sankt Jakobs Kirke – Østerbrogade 59, Kbh. Ø, www.sanktjakobskirke.dk
Sankt Markus Kirke – Sankt Markus Plads, Frb C, www.sankt-markus.dk
Sidecar – Skyttegade 5, Kbh. N, www.kocktails.dk
Skuespilhuset (Great Danes) – Sankt Annæ Plads 36, Kbh. K, www.jazz.dk
Sofie Kælderen – Overgaden Oven Vandet 32, Kbh. K, www.sofiekaelderen.dk/sofies-jazz-klub
Strömma Danmark, Canal Tours – Nyhavn 1, Kbh. K, www.stromma.dk
Studenterhuset København – Købmagergade 52, Kbh. K, www.studenterhuset.com
Søhesten – Sølvgade 103, Kbh. K, www.soehestenbar.dk
Sølyst – Emiliekildevej 2, Klampenborg, www.soelyst.dk
Tango y Vinos – Herluf Trolles Gade 9, Kbh. K, www.tangoyvinos.dk
Teglværket – Teglholmsgade 27, Kbh. SV, www.facebook.com/teglvaerketkbh
Terroiristen Vinbar – Jægersborggade 52 kld., Kbh. N, www.terroiristen.dk
Tranquebar – Borgergade 14, Kbh. K, www.tranquebar.net
Tårnby Hovedbibliotek – Kamillevej 10, Kastrup, www.taarnbybib.dk/bibliotek/taarnby
Vandkunsten – Vandkunsten, Kbh. K , www.jazz.dk
Viften – Rødovre Rådhusplads, Rødovre Parkvej 130, Rødovre, www.viften.dk
Vinbaren Vesterbro Torv – Svendsgade 1, Kbh. V, www.vinbarenvesterbrotorv.dk