Kontakt


Copenhagen Jazz Festival
Sankt Peders Stræde 28C, 2. sal
1453 København K.
info@jazz.dk
booking@jazz.dk
+45 3393 2013

CVR-nummer: 75892616

Sekretariat


Kenneth Hansen → kenneth@jazz.dk
Festivalleder

Lars Meiling → lars@jazz.dk
Projektkoordinator

Jakob Drong → jakob@jazz.dk
Bookingkoordinator

Simon Christensen → simon@jazz.dk
Kommunikationsansvarlig

Kasper Stougaard → kasper@jazz.dk
Kommunikationsmedarbejder

Booking


Alle henvendelser vedrørende booking til Copenhagen Jazz Festival og Vinterjazz bedes sendt via mail til booking@jazz.dk eller med post på vores kontoradresse. Henvendelsen skal så vidt muligt indeholde links med lyd og evt. billeder af det aktuelle projekt. Da vi modtager mange forespørgsler, kan vi desværre ikke besvare alle henvendelser. Du vil blive kontaktet, hvis der bliver mulighed for at præsentere dit projekt. Skriv gerne projektets, artistens eller bandets navn i emnefeltet eller på kuverten.

Sekretariatet står for booking- og produktion af ca. 120 af de i alt 1.200 koncerter under Copenhagen Jazz Festival og kun en mindre del af koncerter under Vinterjazz, så det anbefales også at tage kontakt direkte til de medvirkende spillesteder, som hverisær er økonomisk og kunstnerisk ansvarlige for hver deres program under festivalerne. Find en samlet liste over alle danske jazzspillesteder her: http://www.jazzdanmark.dk/da/database

Spillestedstilmelding


Nye spillesteder og arrangører, som ønsker at medvirke i Copenhagen Jazz Festival eller Vinterjazz, kan få tilsendt en invitation og information om betingelserne for at medvirke. Send venligst en mail til venue@jazz.dk med oplysninger om hjemmeside, kapacitet, kunstnerisk linie og anden praktisk information. Så vender vi hurtigt tilbage.

Spillestedstilmeldingen til Copenhagen Jazz Festival finder sted mellem 1. marts og 1. april, og til Vinterjazz mellem 1. september og 15. november.

Presseakkreditering


Hvis du ønsker at blive akkrediteret til koncerter, arrangementer, pressemøder eller andre events arrangeret af Copenhagen Jazz Festival, skal du sende en mail til Simon Christensen på simon@jazz.dk. Din henvendelse skal indeholde navne på de medier, du repræsenterer, og links til tidligere publikationer.