For snart et år siden havde Maria Dybbroe og Julie Kjær deres første musikalske møde som duo til en huskoncert i Marias stue på Trøjborg, på Kvindernes Internationale Kampdag. Nu mødes de igen et andet mindst lige så spektakulært sted, denne gang på københavnsk grund; for at udforske musikken, hinanden og øjeblikket.
Maria Dybbroe er en ung saxofonist, improvisator og komponist, som de seneste år har været en meget aktiv spiller som solist og kapelmester på den mere eksperimenterende del af den københavnske og aarhusianske jazzscene. Hun er en del af trioen KØS og skriver al musikken og står i spidsen for Cactus. Hun er kendt for sin poetiske klang og kærlighed for både det smukke, det skrøbelige, det ekspressive og det hårdtslående og har bl.a. spillet med prominente navne som Laura Toxværd, Lotte Anker, Tristan Honsinger, Qarin Wikstrøm, Jesper Løvdal og som en del af Doom Orchestra. I 2017 blev hun af P8 Jazz udvalgt til at turnere med Euro ...
For snart et år siden havde Maria Dybbroe og Julie Kjær deres første musikalske møde som duo til en huskoncert i Marias stue på Trøjborg, på Kvindernes Internationale Kampdag. Nu mødes de igen et andet mindst lige så spektakulært sted, denne gang på københavnsk grund; for at udforske musikken, hinanden og øjeblikket.
Maria Dybbroe er en ung saxofonist, improvisator og komponist, som de seneste år har været en meget aktiv spiller som solist og kapelmester på den mere eksperimenterende del af den københavnske og aarhusianske jazzscene. Hun er en del af trioen KØS og skriver al musikken og står i spidsen for Cactus. Hun er kendt for sin poetiske klang og kærlighed for både det smukke, det skrøbelige, det ekspressive og det hårdtslående og har bl.a. spillet med prominente navne som Laura Toxværd, Lotte Anker, Tristan Honsinger, Qarin Wikstrøm, Jesper Løvdal og som en del af Doom Orchestra. I 2017 blev hun af P8 Jazz udvalgt til at turnere med Euro Radio Jazz Orchestra som årets danske deltager, og spillede med Bon Iver på Haven Festival. I 2018 var hun med til at åbne Copenhagen Jazzfestivals 40 års Jubilæum sammen med Kasper Tranberg, T.S Høegh, Lars Greve mfl., hvor Niels Overgaard fra Jazznyt i anmeldelsen skrev: ”Et særligt højdepunkt indtraf, da saxofonisten Maria Dybbroe spillede en stille og smuk solo som indledning til en hymne. Jeg vil vove at påstå, at publikum blev helt stille, lyttede og var i øjeblikket.”
Julie Kjærs rå, kantede og eftertænksomme spil og ‘dark, otherworldly imagery’ (Jazzwise) er i stigende grad blevet bemærket på den europæiske jazz- og ny musikscene, bevægende sig mellem komposition og improviseret musik. Igennem eksperimenter med ‘extended techniques’, klang og rytme presser hun sine instrumenter til det yderste.
“…one of the most impressive new voices on the London jazz and improv scene” Stewart Smith, The Wire Magazine, July ’16.
Julie indspiller og turnerer internationalt med den norske trommeslager Paal Nilssen-Love og Large Unit. Hun har turneret internationalt og indspillet med Django Bates. De sidste 5 år har hun bl.a. fokuseret sit arbejde på trioen ‘Julie kjær 3’ med bassist John Edwards og trommeslager Steve Noble. I 2017 turnerede de i Europa og Japan. Trioens debut album ‘Dobbeltgænger’ udkom i 2016 på Clean Feed Records. Hun spiller med London Improvisers Orchestra og er primus motor og side-woman på adskillige andre danske, engelske, svenske og norske projekter. Hun har spillet og samarbejdet med folk som: Marshall Allen, Dave Douglas, Louis Moholo-Moholo, Thurston Moore, John Russel, Dave Liebman, Laura Jurd, ‘Leafcutter’ John, Mira Calix, Sten Sandell og Steve Beresford.
...
Læs mere
Skjul den fulde beskrivelse.