Nova Concerts: Tania Naranjo - OJOSAURO | Xenon


Global DKK 200


Året begynder på Nova-manér: med en koncert, der føles som at træde ind i et kunstværk — kurateret til fordybet lytning og musikalsk udforskning.
Fredag den 30. januar 2026 åbner Nova Concert Series sæsonen med en liveoptræden af den svensk-chilenske pianist, sanger og komponist Tania Naranjo. Det er en koncert for nysgerrige musik- og kunstsind — for lyttere, der elsker musik, som nægter at lade sig indramme af én genre.
OJOSAURO begynder som en kreativ gnist i Frida Kahlos Illustrerede dagbog, hvor hun skitserer et fantasivæsen ved navn Ojosauro. Nova bringer derefter dette væsen op på scenen som en metafor for det, kunsten gør bedst: at forvandle indre virkeligheder til lyd og privat intensitet til en fælles musikalsk oplevelse.
Tania Naranjos musik blander klassisk elegance med latinamerikansk sjæl og bevæger sig flydende mellem jazz, tango, bossa nova og moderne klange.
På scenen leder Naranjos stemme, klaver og keyboards med båd...

Læs mere


Line up:
  • Bader Debs (darbuka og trommer), Johnny Åman (elbas) og Liliana Zavala (latinpercussion)

Lignende koncerter i Vinterjazz