Plum & I




Plum and I x Vinterjazz 2026 på Husets Spillested
Oplev Plum and I og deres alternative, moderne jazz-univers, hvor smukke melodier møder underspillede improvisationer. Fra brølende guitarer til tomhedens vakuum skaber trioen et lydlandskab, der rækker langt ud over det typiske jazzpublikum.

Plum and I har deres helt eget svar på alternativ moderne jazz. Med smukke melodier og underspillede improvisationer inviteres lytteren ind i et særligt lydunivers. Her møder vi både brølende guitarer og tomhedens vakuum - derfor rækker Plum and I også langt ud over det typiske jazzpublikum.

Med udgivelserne For Me He Was A Passenger og Glowing/Gone i baggagen har Plum and I spillet i det meste af Danmark, bl.a. en fuldstændig pakket koncert på SPOT Festival, samt været i rotation på P8 Jazz. I efteråret udkommer første single fra bandets
kommende EP, der udkommer i starten af 2026.

På scenen består Plum and I af de tr...

Læs mere